W ciągu ostatnich kilku lat rozwój technologiczny w zakresie cloud computingu był bardzo duży. Taki wzrost spowodował to, że zarówno branża IT jak i świat biznesu coraz baczniej zaczął przyglądać się tej dziedzinie. Dziś już nikogo nie dziwi, że świat chmury stał się integralną częścią infrastruktury IT zarówno dla wielkich korporacji jak mniejszych, elastycznych start-upów. Wielu analityków rynku IT twierdzi, że w ciągu kilku najbliższych lat  niewykorzystywanie dobrodziejstw chmury w przedsiębiorstwach będzie zjawiskiem tak rzadkim jak obecnie brak dostępu do internetu. W tym wpisie podzielę się z Tobą moimi przemyśleniami na temat tego dlaczego warto poszerzać wiedzę związaną z chmurą ? 

1 Nowoczesne i ciekawe projekty cloudowe

Dla mnie jest to chyba kluczowy aspekt, dla którego sam zainteresowałem się tą tematyką. Nie wiem czy się ze mną zgodzisz, ale dla mnie praca w projekcie, który nie jest rozwojowy i który nie pozwala na poszerzanie swojej własnej wiedzy byłaby udręką. Nie jest oczywiście powiedziane, że praca w projekcie chmurowym zawsze będzie mega inspirująca i ciekawa. Według mnie jest jednak na to dużo mniejsza szansa. Skoro nasz klient, dla którego realizujemy projekt jest już na tyle świadomy i otwarty na to co oferują dostawcy chmury publicznej najprawdopodobniej będzie również otwarty na inny nowoczesne technologie i rozwiązania. Pomijając już sprawy związane z projektami na których jako programiści pracujemy, chmura to również bardzo szeroka działka wiedzy i specjalizacji w których możemy rozwijać swoje kompetencje. Poczynając od dziedziny Big Data, przez Security i administrację siecią, a na Machine Learningu kończąc. To tylko kilka z wielu więcej kierunków, w których możemy poszerzać swoją wiedzę związaną z chmurą. 

2 Zainteresowanie chmurą ciągle rośnie

Według wielu ekspertów dziedzina cloud computing jest jednym z najszybciej rozwijających się obszarów w Polsce. Dzięki tak wielkiemu rozwojowi zyskała ona popularność wśród małych jak i dużych firm szukających rozwiązań informatycznych dla swojego biznesu. Co ciekawe również duże korporacje z branż bardziej konserwatywnych tj. bankowa czy ubezpieczeniowa coraz mocniej nastawione są na tworzenie i migrowanie swoich systemu do chmury. Na zeszłorocznej Cloudynie mogliśmy posłuchać prelegentów z takich firm jak Pekao czy Aviva, którzy opowiadali w jaki sposób ich firmy wykorzystują potencjał chmur publicznych. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z tymi filmami.

 

3 Znajomość chmury jest przydatna na wielu stanowiskach

Można sobie zadawać pytanie, na jakim stanowisku przydatna staje się znajomość rozwiązań chmurowych ? Moim zdaniem prawie na każdym stanowisku. Jako deweloper rozwiązań back-endowych znajomość chmury pozwoli Ci w efektywniejszy sposób dostarczać wartość biznesową. Architekt skolei będąc zaznajomionym z rozwiązaniami cloudowymi będzie miał szersze horyzonty, dzięki czemu lepiej będzie potrafił dobrać odpowiednią architekturę/infrastrukturę pod projektowany system. Jest jednak stanowisko, które w ostatnim czasie bardzo mocno wyewoluowało za sprawą chmury. Mowa o specjaliście DevOps. Stanowisko określane również jako specjalista do spraw administracji bądź konfiguracji systemów informatycznych. Przed epoką chmur taki szpec był ekspertem między innymi od konfigurowania sieci, serwerów i środowisk deweloperskich. Na dzień dzisiejszy branża DevOps można powiedzieć, że chmurą stoi. Dotychczasowy zakres obowiązków takiego specjalisty pozostał niezmienny, zmodyfikował jedynie swoją formę, na rzecz dostosowania się do infrastruktury cloud. Pojawiła się jednak masa dodatkowych i ciekawych zagadnień, która taki specjalista powinien mieć opanowanych, m. in. automatyzacja procesów, konteneryzacja, monitorowanie systemów rozproszonych czy też budowanie infrastruktury przy użyciu kodu źródłowego (IaC).

4 Duże zapotrzebowanie na specjalistów 

Pokłosiem tego, że rozwója clouda jak i zainteresowanie nim ciągle rośnie jest to, że wprost proporcjonalnie rośnie i ciągle będzie rosło zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. Nikogo nie dziwi fakt, że wiele firm z branży IT ma problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. Specjaliści HR prześcigają się w pomysłach i rozwiązaniach prowadzących do tego aby odnaleźć i zwerbować kompetentnego kandydata na poszukiwane stanowisko. Przeglądając oferty pracy coraz częściej można natknąć się na oferty, w których poszukiwani są specjaliści do sprawa technologi chmurowych. Na portalach takich jak No Fluff Jobs czy Pracuj.pl maswo przybywa ofert na stanowiska takie jak: DevOps Engineer, Cloud Solution Architect, Cloud Developer, Cloud Infrastructure Engineer. Biorąc pod uwagę to, że już teraz jest bardzo duże zapotrzebowanie na tego typu specjalistów oraz to, że segment chmury dopiero zaczyna się rozpędzać, możemy być pewni, że poszerzanie własnej wiedzy z zakresu chmury na pewno zaprocentuje. 

5 Zarobki w branży chmur mogą być naprawdę wysokie

 

Jeśli poprzedni punkt Cię nie przekonuje, bo nie chcesz być łakomym kąskiem dla head hunterów, to może cyfry będą dla Ciebie bardziej przekonujące. Dla mnie osobiście zarobki nie są głównym motywatorem do tego aby rozwijać swoje kompetencje w tym a nie innym kierunku, ale rozumiem i absolutnie nie neguję tego, że dla kogoś może być inaczej. Na początek kilka informacji i raportów zza oceanu. Wiele raportów między innymi ten z przedsitawiony przez biuro karier firmy Dice pokazuje, że wynagrodzenie roczne specjalisty w dziedzinie cloud (Cloud Engineer) może sięgać prawie 130 000 USD plasując się tym samym na 3 miejscu wśród innych specjalizacji. Co więcej na przedstawionej liście specjalizacje zajmujące topowe miejsca takie jak Solution Architect, Data Architect, DevOps Engineer czy Security Engineer obecnie w dużej mierze wiążą się z kompetencjami cloudowymi.

zarobki w chmurze

 Serwisy takie jak PayScale czy Business Insider przedstawiają bardzo podobne statystyki

Jeśli chodzi o nasz rodzimy rynek to niestety ciężko o znalezienie sensownego raport, który przedstawiałby zbliżone zestawienie jak do tych powyżej. W przypadku chmury podobnie jak i w innych segmentach technologicznych trendy zza oceanu docierają do nas z pewnym opóźnieniem. Jednak można doszukać się informacji między innym wśród ofert na rynku pracy gdzie średnie wynagrodzenie dla młodszego bądź średniozaawansowanego specjalisty może sięgać 10 tys. zł i więcej. Stawki dla architektów i seniorów zaczynają się od 15 tys i mogą przekroczyć nawet i 20 tys. Mowa tutaj o stawkach kontraktowych (B2B). Wysokość tych wynagrodzeń może wynikać z faktu, że wiele polskich firm wytwarza oprogramowanie dla klientów z zachodniej Europy oraz ze Stanów.

6 Wiele ofert i zleceń związanych z cloudem dla freelancerów

Jeśli marzy Ci się praca freelancera pracującego zdalnie ze swojego kampera, którym przemierzasz amerykańskie bezdroża, być może ten punkt Cię przekona. Jest wiele firm czy start-upów, które poszukują specjalistów na mniejsze bądź większe zlecenia, coś na styl modelu DaaS (Developer as a Service) :). Zlecenia takie mogą polegać na zaprojektowaniu architektury, wykonaniu prototypu, bądź wdrożeniu jakiegoś rozwiązania typu serverless. Jeśli jesteś zainteresowany tego typu ofertami odsyłam do serwisów takich jak UpWork czy Guru 

7 Możliwość potwierdzenia swoich umiejętności znaczącymi certyfikatami

Certyfikaty w branży IT są różnie postrzegane. Jedni uważają, że to strata czasu, gdyż nie odzwierciedlają one posiadanych umiejętności, inni przeciwnie. Jest też sporo grupa ludzi, która traktuje certyfikaty jak achievementy czy milestony do osiągnięcia. Osobiście uważam, że certyfikaty wydawane przez głównych vendorów chmury publicznej są bardzo cenną i w dużym stopniu mogą odzwierciedlić posiadane umiejętności. Skąd taka opinia ? Po pierwsze, aby zdobyć wiedzę potrzebną do zdobycia takiego certyfikatu należy poznać i zrozumieć działanie wielu usług cloudowych i nie wystarczy tutaj obejrzenie kilku tutorial czy przeczytanie poradnika. Po drugie, spora część pytań w takich egzaminach jest scenariuszowa. W pytaniu zostaje nam nakreślona sytuacja, a my jako architekci rozwiązania musimy dokonać najlepszego wyboru pod odpowiednim kątem (np. optymalizacja kosztów czy podniesienie wydajności lub bezpieczeństwa). Obecnie najbardziej cennymi certyfikatami na rynku są te od AWSa, GCP, Azura czy też Alibaba Cloud


Mam nadzieję, że któryś z powyższych punktów przekonał Cię do tego aby poszerzać wiedzę związaną z chmurą. Już niedługo na blogu pojawi się wpis, w którym opisze jak sam przygotowywałem się do zdobycia certyfikatu AWS Solution Architecta. Do usłyszenia !

Close Menu