W dzisiejszym wpisie przejdziemy sobie przez proces tworzenia konta w Google Cloud Platform. Skoro tutaj trafiłeś, to zapewne nie muszę Cię przekonywać dlaczego warto zainteresować się rozwiązaniami oferowanymi przez GCP. W dalszej części artykuł znajdziesz instrukcję krok po kroku przedstawiającą aktywację konta oraz jego wstępny set-up, który pozwoli Ci w pełni korzystać z wszystkich usług, które udostępnia publiczna chmura Google. 

Google Cloud Platform – informacje podstawowe

Google Cloud Platform (GCP) jest na czas pisania tego artykułu jest jedną z trzech najczęściej wybieranych platform chmurowych. Ostatni raport Gartnera pokazuje, że głównym liderem tego typu rozwiązań wciąż jest AWS. Porównując jednak wcześniejsze raporty i wykres można załważyć, że Microsoftowy Azure oraz GCP bardzo szybko gonią chmurę Amazona. 

gartner wykres popularnosc chmury

Firm Google jest w branży IT i nie tylko jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych firm technologicznych. Każdy z nas na co dzień korzysta z usług takich jak Gmail, YouTube czy Google Maps. Wszystkie te usługi działają oczywiście na tej samej infrastrukturze, która obecnie Google oferuje w swojej platformie chmurowej. Dostępność i niezawodność usług Google są świetnym dowodem na to, że ich platforma może być dobrym wyborem dla naszego rozwiązania. Obecnie infrastruktura GCP jest rozmieszczona w 22 regionach, na które składa się 66 zone (każdy region posiada minimum 3 zony). Interesującą informacją może być to, że Operator Chmur Krajowej (OChK) we wrześniu 2019 roku ogłosił zawarcie strategicznego partnerstwa z Google Cloud co poskutkuje tym, że w Warszawie zostanie uruchomiony nowy region GCP. Ta zapowiedź widnieje już na mapie reginów prezentowanych przez Google

google cloud platform regiony

 Tworzenie i konfiguracja konta w Google Cloud Platform

Aktywacja konta

Założenie konta w Google Cloud Platform jest bardzo szybkie i proste. Przechodzi na główną stronę GCP https://cloud.google.com 


rejestracaj konta google cloud platform 1

Najprostszym sposobem na założenie konta w GCP jest utworzenie go powiązując nasze konta Gmail. Polecam stworzyć dedykowane konto Gmail tylko i wyłącznie na potrzeby korzystania z chmury Google. Po zalogowaniu klikamy w Get started for free aby rozpocząć aktywację. 

tworzenie konta gcp


Pierwszy krok to podanie naszego kraju i akceptacja regulaminu. Chmura Google podobnie jak inne publiczne chmury największych dostawców oferuje nam bezpłatny okres korzystania z usług. W ramach tego okresu będziemy mieć przez pierwsze 12 miesięcy możliwość wykorzystania 300$ na wszystkie usługi GCP.

tworzenie konta gcp 2

Drugi krok to podanie danych adresowych oraz podpięcie karty. Podpięcie karty jest tutaj obowiązkowe, nie mamy się jednak czego obawiać o ile tylko świadomie będziemy korzystać z platformy :). Tak sam jak w przypadku AWS czy Azura, nie będziemy tutaj chargowani za samo założenie konta, a tylko i wyłącznie za usługi które uruchomimy i z których korzystamy. Warte zaznaczenie jest to, że nie mamy tutaj możliwość podania karty typu prepaid takiej jak np. Revolut. 

Gdy podamy już wszystkie potrzebne informacje, zatwierdzamy je i gotowe, nasze konto zostało utworzone. Możemy teraz przejść do konsoli Google Cloud Platform


Konsola Google Cloud Platform

konsola google cloud platform

Po przejściu do konsoli naszym oczom ukaże się wiele dashboardów. Na początku naszej drogi najistotniejszymi informacjami będą dla nas informacje związane z Projektem i Billingiem (Dashboard 1 oraz 2). Przycisk dzwonka (3) rozwinie listę z powiadomieniami. Pojawiać się będą tutaj notyfikacje m.in  o uruchomionych przez nas usługach. Pod numerem 4 dostępny jest menu GCP. Z poziomu tego menu mamy możliwość nawigowania się do usług, które będziemy chcieli uruchomić w naszej chmurze Google. Numerem 5 zaznaczona została wybieraczka projektów. 

Hierarchia zasobów w Google Cloud Platform

GCP posiada zdefiniowaną hierarchię zasobów, poniżej schemat zaczerpnięte z dokumentacji.

google cloud platform hierarchia

Patrząc od dołu widzimy zasoby i usługi uruchamiane w ramach chmury Google. Mogą to być wirtualne serwery, storage, czy bazy danych. Projekty są to natomiast byty, które grupują nasze zasoby. Projekty można wykorzystywać np. do wydzielania naszych środowisk na środowisko testowe i produkcyjne. Można również wykorzystać projekty do wyodrębnienia naszych rozwiązań np. Dla aplikacji X mamy zasoby w projekcie X, a aplikacja Y posiada uruchomione usługi w ramach projektu Y. Wyżej widzimy hierarchię folderów i organizacji. Tym jednak w dzisiejszym wpisie nie będziemy się zajmować. Hierarchia folderów i organizacji nie jest konieczna do skonfigurowania gdy używamy chmury GCP do własnych potrzeb i eksperymentowania. Jest natomiast niezbędna gdy używamy chmury do realizacji większych produkcyjnych rozwiązań nad, którymi pracują całe zespoły. Wtedy niezbędne jest utworzenie odrębnych kont dla interesariuszy z odpowiednimi uprawnieniami itd. 

Tworzenie nowego projektu w GCP

Aby utworzyć nowy projekt w GCP, klikamy w wybieraczkę zaznaczoną na wcześniejszym screenie numerem 5. W ramach utworzonego projektu będziemy budować naszą infrastrukturę w cloudzie oraz uruchamiać usługi. 

google cloud platform nowy projekt 1

Tutaj mała uwaga. Być może wcześniej zanim założyłeś konta w GCP wykorzystywałeś już jakieś usługi Googla np. API Google Maps, bądź logowanie przez konto Google. Jeśli tak, to zapewne pamiętasz, że wtedy też musiałeś w konsoli Google utworzyć projekt i w ramach tego projektu włączyć daną usługę. Te wcześniej utworzone projektu będą również z poziomu konsoli GCP widoczne i dostępne. Aby utworzyć nowy projekt klikamy New Project

google cloud platform nowy projekt

Nadajemy nazwę naszemu projektowi. Nie musi być ona w żaden sposób unikalna, jest to jedynie nazwa pozwalająca odnaleźć nam projekt w konsoli GCP.  Nie przypisujemy żadnej Organizacji, gdyż tak jak wspomniałem wcześniej nie jest nam potrzebne konfigurowanie pełnej hierarchii zasobów. Po kliknięciu Create nasz projektu po kilkunastu sekundach powinien być w pełni gotowy do wykorzystania. Od tej pory w ramach utworzonego projektu mamy możliwość budowania naszych rozwiązań z klocków, które oferuje GCP. 

Poniższy screen prezentuje ekran, na którym możemy odnaleźć unikalne identyfikatory naszego nowego projektu (Project Id oraz Project number), które jednoznacznie identyfikują nasz projekt w chmurze Google.


google cloud platform ustawienia projektu

Konfiguracja alertów budżetowych 

Ostatnim krokiem naszej dzisiejsze konfiguracji będzie utworzenie alertów budżetowych. Alerty będą informować nas mailowo, że nasz budżet przekroczył założony próg. Polecam tworzenie takich alertów, chodźby po to by później nie zaskoczyć się rachunkiem za uruchomione usługi. 

google cloud platform budżet

Do ustawień Billingu możemy przejść z głównego dashboardu (2) bądź dostać się tam z menu usług. Przechodzimy następnie do zakładki Budget & alerts a następnie za pomocą 3 krokowe wizarda konfigurujemy odpowiedni dla nas alert i jego próg.


gcp budżet 1
gcp budżet 2
gcp budżet 3



To wszystko na dziś. W tak krótkim czasie udało nam się utworzyć konta w chmurze GCP, skonfigurować projekt oraz utworzyć alerty budżetowe. Taka wstępna konfiguracja jest świetnym startem do tego aby zacząć eksplorować możliwości publicznej chmury Google. Już niedługo na blogu kolejne wpisy pokazujące możliwościa GCP jak i innych chmur publicznych. Jeśli chcecie być na bieżąco gorąco zachęcam do zapisania się na mój newsletter

Close Menu